2 years ago

Ora News - “Magjia” e Sylbicës: Dhjetra familje verojnë në Bjeshkët e Tropojës

Ora News Lajme
Ora News Lajme
#tvora #rtvoranews
Dhjetra familje kanë dalë për verim në Bjeshkët e Tropojës bashkë me mijëra kokë bagëti. Në Sylbicë u mbajt festa e qethjes së deleve, një aktivitet që veç ruajtjes së traditës synon nxitjen e turizmit.

Bjeshkët e Sylbicës konsiderohen ndër më të bukurat në Tropojë. Nis në 1600 metra lartësi e mbaron në 2300 metra mbi nivelin e detit.

Maja e Gjerovicës dhe ajo e Shkëlzenit i qëndrojnë si shpatulla, ndërsa mes tyre shtrihet një hapësirë ku syri të kap vetëm gjelbërim. Muajt e verës u japin jetë.

Dhjetra familje me mijëra bagëti janë vendosur atje për verim. Është dita e qethjes së deleve.

Për ta kthyer traditën në festë, në Bjeshkë u ngjitën edhe artistët e Ansmblit Dardania. Rituali i qethjes u shoqërua me këngë e valle në një ansambël natyror.

Një organizim që synon, ruatjen e traditës por dhe promovimin e turizmit të natyrës.

?Kjo ka qenë një festë ku e gjithë malësia bashkohet.?

Ndër breza verohet nga fiset Bytyç e Berishë të cilët krahas staneve vitet e fundit kanë nisur të ndërtojnë vila e hotele për të pritur turistë.

?Për mua nuk ka gjë më të bukur.?

Afër i pastër, ujë i ftohtë e natyrë e bukur. Ushqim bio.

Një ofertë që ndjell çdo vit mijëra njerëzh t?i ngjiten alpeve. Mahnit edhe ata që syrin e kanë të mësuar me bukuritë e Bjeshkës.

Për më shumë lexoni në:
https://www.oranews.tv/magjia-e-sylbices-dhjetra-familje-verojne-ne-bjeshket-e-tropojes/

Follow TV Ora dhe RTV Ora News

Subscribe To "Ora News" on YouTube Channel for NEWS HERE: http://bit.ly/2DDddtL

Subscribe To "Ora News" on YouTube Channel for TV Shows HERE http://bit.ly/2sPcqj3

For more content from click HERE www.oranews.tv

Like Ora News on Facebook HERE http://bit.ly/2RkUN4s

Follow Ora News on Instagram Here http://bit.ly/2HBuiID

Follow Ora News on Twitter http://bit.ly/2RhOaQp

Për më shumë na ndiqni në: www.oranews.tv

Browse more videos

Browse more videos