3 years ago

360 Gradë - Veting edhe në Kosovë, Zheji porosit Albin Kurtin: Mos e bëj si ne këtu 6 vjet teatër

Ora News Lajme
Ora News Lajme
#rtvora #oranews
Edhe Kosova do të bëjë veting. Po ku do të dallohet nga vetingu në Shqipëri. Albin Kurti në një intervistë ekskluzive për Artur Zhejin në emisionin ?360 gradë? transmetuar mbrëmjen e 2 janarit në RTV Ora zbulon detaje.

Albin Kurti: ?Ne duam të bëjmë proces vetingu në Kosovë që mesiguri do të marrë kohë, në prokurori, gjyqësor, inteligjencë dhe drejtësi. Në sektorin e sigurisë, pra inteligjencën dhe sigurinë vetëm pozitat e rangut të lartë. Nuk ka nevojë të gjithë policia dhe zyrtarët e inteligjencës. Parashikojmë që do të shkojë 2 vjet. Por jemi të vetëdijshëm që nuk presim dy vjet pra duhet të udhëheqim dhe me shembuj. Në çastin kur ne të jemi në qeveri do të heqim ndikimin e ekzekutivit ndaj prokurorisë dhe ajo do mund të veprojë ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë.

Albin Kurti pyeti Artur Zhejin: A duhet të bëjë vetingun duke nxjerrë mësime nga Shqipëria?

Artur Zheji: Në Shqipëri e gjitha është një teatër. Ne kemi 6 vjet dhe e pamë që ishte një skemë e sugjeruar për të krijuar bindjen e një furtune antikorruptive dhe u pa që ishte kllouneske teatrale. Problemi është që ne e hëngrëm atë. Në rastin tuaj do të thoja është çështje vullneti. Nëse vullneti juaj. Nëse do të jetë projekti i ribërjes shtetformuese mbi baza antikorruptive është një luftë që nuk mbaron.

Për më shumë lexoni në: https://oranews.tv/article/veting-edhe-ne-kosove-zheji-porosit-albin-kurtin-mos-e-bej-si-ne-ketu-6-vjet-teater

Ndiqni emisionin e plotë këtu: https://youtu.be/0wkDsyQ-gng
Follow RTV Ora

Subscribe To "Ora News" on YouTube Channel for NEWS HERE: http://bit.ly/2DDddtL

Subscribe To "Ora News" on YouTube Channel for TV Shows HERE http://bit.ly/2sPcqj3

For more content from click HERE www.oranews.tv

Like Ora News on Facebook HERE http://bit.ly/2RkUN4s

Follow Ora News on Instagram Here http://bit.ly/2HBuiID

Follow Ora News on Twitter http://bit.ly/2RhOaQp

Browse more videos

Browse more videos