6 years ago

Ora News – Athina për gurët e Çamërisë në sheshin “Skënderbej”: Irredentizëm shtetëror

Ora News Lajme
Ora News Lajme
Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT

Athina zyrtare ka reaguar me vonesë për vendosjen e gurëve nga Çamëria në sheshin Skënderbej, që u inaugurua para pak ditësh në Tiranë.
Në një deklaratë të Ministrisë së jashtme greke, të publikuar pasditen e të hënës, thuhet ndër të tjera se ?dënojmë vendosjen në sheshin qendror të Tiranës të gurëve me prejardhje nga zona të ndryshme të Ballkanit, përfshirë dhe të rajonit grek të Filatit?.
Për qeverinë greke kjo përbën ?një akt shtetëror që kultivon dhe fsheh irredentizëm?.
Athina zyrtare e quan ?një tjetër provokim nga ana e qeverisë shqiptare, që minon marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë?.

Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/vendi/athina-per-guret-e-camerise-ne-sheshin-skenderbej-irredentizem-shteteror/

Browse more videos

Browse more videos