Top News - Rindizet konflikti/ Turqia çon anijet në Qipro

  • 3 years ago
Turqia reagoi ashpër ndaj deklaratës së shteteve jugore të Bashkimit Evropian se do të hartojnë një listë sanksionesh kundër saj nëse nuk ulet në tryezën e negociatave për të zgjidhur mosmarrëveshjet territoriale me Greqinë dhe Qipron. Paralajmërimi u bë pas një samiti joformal të të ashtuquajturit grup MED7, i kryesuar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Por zëdhënësi I ministrisë së jashtme turke, Hami Aksoy e cilësoi deklaratën e përbashkët të vendeve në fjalë si ?të anshme, të shkëputur nga e vërteta dhe me mungesë të thellë të një baze ligjore?. ? Për të ulur tensionet, është thelbësore që Greqia që të tërheq anijet e saj ushtarake përreth anijës tonë kërkimore Oruc Reis, të ndalojë dërgimin e armatimeve në ishujt e Egjeut Lindor përfshirë Meisin, dhe t`I japë fund trysninë që po ushtron mbi minoritetin turk në Trakinë perëndimore?, shtoi ai. Mediat greke thonë se Ankaraja ka lëshuar një mesazh Naxtev për stërvitje detare me municion të vërtetë. Manovrat do të zhvillohen në një zonë në very të Qipros në datat 12 deri në 14 shtator. Sakaq, pozicioni i MED7 nuk pasqyron domosdoshmërisht qëndrimin e BE-së si tërësi.Macron tha se problemi nuk qëndron te populli turk, por te Qeveria e presidentit Recep Tayyip Erdogan.Omer Celik, zëdhënës i partisë së Erdoganit, shkroi në Tëitter se Macron po shfaq një qëndrim "kolonialist".
Pamjet: AFP

Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. ? Informohu i pari? , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: http://bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: http://bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: http://bit.ly/2TJndeH
#Turqia#TopChannel

Recommended