Te psikologu për të lënë duhanin/ Shtohen rastet kur duhanpirësit kërkojnë ndihmën e mjekut
  • 3 years ago
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, duhani vret një njeri çdo 4 sekonda. Por sa të angazhuar jemi ne, për të kërkuar ndihmën e terapistit, që të heqim dorë nga kjo varësi.


Oriola Plaku: Tek psikologu vijnë adoleshentët. Të rriturit nuk kërkojnë ndihmën tonë, pasi duhanpirjen e kanë mënyrë jetese, justifikohen se mbytin streset, hallet. Varësia krijohet për një periudhë 6 mujore. Sipas një rankimi, ne shqiptarët renditemi të parët në Ballkan, për duhanpirjen. Nëse personi ka vullnetin, e ka ndarë mendjen, vjen tek terapisti se është i bindur dhe motivuar dhe jo se ja kërkon bashkëshortja, prindërit etj, atëherë do të mjaftonin 4-8 seanca 1 orëshë terapie.

Ka persona që pasi lënë duhanin, janë nervozë, përjetojnë luhatje humori, nuk përqendrohen në punën e tyre. Ne rekomandojmë që krahas terapisë, të merret më shëtitje, vrap, palestër, teknika të frymëmarrjes, joga, biseda me miq etj.

Departamenti i Informacionit, më i madhi, më kryesori në Top Channel, i cili shënoi fillimin e televizionit me edicionin e lajmeve në 20 dhjetor 2001. Përmes informacioneve të shpejta, të sakta dhe të thelluara, reportazheve dhe rubrikave të tjera informative, Top Channel është kthyer në burimin kryesor dhe me prestigjioz të informimit të të gjithëve në Shqipëri, në hapësirën mbarëshqiptare dhe kudo tjetër në botë ku shqiptarët jetojnë. Top Channel është i pranishëm me kamerat dhe gazetarët e tij në të gjitha ngjarjet më të rëndësishme të vendit dhe në botë, me edicionet e tij informative.

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: http://bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: http://bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: http://bit.ly/2TJndeH
#OBSH#Smoking#TopChannel
Recommended