6 years ago

LSI denoncon të tjera raste dhune, kërkon shkarkimin e Haki Çakos

RTV KLAN
RTV KLAN
Pasi dëgjoi rrëfimin e Blerim Çelës, koordinator i LSI-së në Fushë Krujë, i cili u dhunua me sende të forta dhe u kërcënua nga persona të paidentifikuar, ish-kreu i LSI-së Ilir Meta tha se përgjegjëse për këtë është policia dhe vetë Drejtori i Përgjithshëm, Haki Çako.

Në reagimin zyrtar, policia thotë se 40-vjeçari Çela u konfliktua me disa persona në një lokal, por nuk jep motivet e përplasjes.

Por nënkryetari i LSI-së Luan Rama kërkoi zyrtarisht shkarkimin e Drejtorit të Policisë së Shtetit, Çako dhe disa drejtorëve në qarqe, pas rasteve të përsëritura të dhunës sipas tij ndaj disa përfaqësuesve të LSI-së.

Rama denoncoi edhe rastin e dhunimit dhe kërcënimit të kryetares së LSI-së dhe kryetares së LRI-së së Pukës nga persona të identifikuar pranë Partisë Socialiste.

Por në një reagim të saj Policia e Shtetit thotë se ndaloi një automjet me xhama të errët pas informacioneve që qarkullonin se ofroheshin lekë në këmbim të votës.

Policia thotë se drejtuesit i është kërkuar dokumentacioni dhe dy zonjat që e shoqëronin janë prezantuar si kandidate për deputete. Sipas policisë ato janë lënë të lira, por duke qenë se njëra shfaqi gjendje të fikëti është shoqëruar për në spital. Në dëshminë e dhënë ato kanë deklaruar se janë kërcënuar për motive politike dhe për këtë policia thotë shoqëroi dhe pyeti disa persona.

Browse more videos

Browse more videos