Війна на сході України: Авдіївка в центрі боїв та міжнародної дипломатії

  • 7 years ago
Війна на сході України, про яку європейські та світові ЗМІ згадують дедалі рідше, за 3 роки протистояння забрала життя майже 10 тисяч людей, поранення отримали понад 21 тисяча, сотні тисяч українців стали переселенцями та біженцями.

Почалося протистояння навесні 2014 року, після захоплення Росією Криму у відповідь на події Майдану, а також серії проросійських виступів на сході України та проголошення так званих ДНР та ЛНР. Тоді ж, на запрошення уряду України, була створена спеціальна моніторингова місія ОБСЄ, покликана звітувати про ситуацію з дотримання прав людини та гуманітарну ситуацію в Донецькій та Луганській областях, окупованому Криму та по всій території України. Її звіти також є ключовими в ухваленні рішень Ради Європи і ООН.

“Наразі бої трохи вщухли. За останні 24 години спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зареєструвала 1300 випадків порушень припинення вогню в Донецькому регіоні”, – розповів Александер Гуґ, заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні.

Режим припинення вогню існує лише на папері. У вересні 2014 року в Мінську було підписано першу угоду про припинення бойових дій на Донбасі. Воно протрималося лише кілька тижнів. У лютому 2015 року – нова мінська угода. Але і вона не змінила ситуацію на сході України. А нещодавнє загострення в Авдіївці поклало край усім сподіванням на мирне врегулювання найближчим часом.

Війна на сході України отримала назви “гібридної”, “неоголошеної” тощо, оскільки Росія досі не визнає факту своєї причетності.

Петро Порошенко, президент України:

“Жорстке загострення ситуації в Авдіївці і навколо Авдіївської промзони, обстріл цивільних кварталів і загибель мирних мешканців, повна відповідальність за це лежить на російській стороні і бойовиках, яких вона підтримує”.

Владімір Путін, президент Росії:

“Українському керівництву сьогодні потрібні гроші. А гроші найкраще вибивати з ЄС, з окремих країн Європи, США і з міжнародних фінансових інститутів, виставляючи себе як жертву агресії”.

Інша дискусія стосується можливості проведення виборів на непідконтрольній Києву території Донбасу. Президент Петро Порошенко вважає їх неможливими за наявності окупаційних проросійських сил. Проте такі заяви періодично лунають від європейських дипломатів.

Загострення боїв в Авдіївці, вибори на непідконтрольних територіях, окупований Крим – усі ці дилеми постали випробуванням і для нової адміністрації США та президента Дональда Трампа. Проте спільної офіційної позиції щодо України з Вашингтона поки не пролунало.

Recommended