Колумбія: довга дорога до миру

  • 7 years ago
Майже 4 роки непростих переговорів поклали край найдовшому збройному конфлікту в Латинській Америці. Уряд Колумбії підписав мирну угоду з повстанською організацією “ФАРК”, ключовим гравцем внутрішнього протистояння, що розривало країну понад півсторіччя. Оголошення зробили у столиці Куби Гавані, де сторони працювали над документом:

“ФАРК” передасть зброю ООН в термін, який вже було погоджено, – протягом 6 місяців. За цим наглядатимуть та перевірятимуть – комісія ООН. Це означає, що “ФАРК” припинить своє існування і перетвориться в політичний рух без зброї”, – заявив колумбійський президент Хуан Мануель Сантос.

У колумбійській столиці цьому повідомленню надзвичайно зраділи. Чимало людей вийшли на вулиці з національними прапорами, щоб висловити свою підтримку довгоочікуваному миру. Розповідає колумбійка Анна Марія Саламанка:

“Я вважаю, що це історичний момент. Це дає нам можливість мріяти і втілювати в життя те, для чого багато людей працювали впродовж довгого часу, вибудувати мир, позбутися насильства, конфліктів іншим шляхом, аніж застосування зброї.”

Нинішній мирний процес (після трьох невдач в 1984, 1991 і 1999 роках) передбачає низку заходів – земельну реформу, припинення участі “ФАРК” в наркоторгівлі, справедливість для жертв, роззброєння, політичне майбутнє колишніх повстанців.

Ця угода також знаменує завершення переговорів, розпочатих в листопаді 2012 року в Гавані, під егідою Куби і Норвегії в якості країн-гарантів.

Трохи раніше, 23 червня, марксистські партизани і колумбійський уряд підписали угоду про двостороннє та остаточне припинення вогню і роззброєння “ФАРК”.

Результати мирних переговорів з повстанцями ще повинні затвердити на референдумі 2 жовтня.

Проте цей крок не стане кінцем збройного протистояння в Колумбії, де партизани ліворадикальної “Армії національного звільнення” та злочинні угруповання і далі кидають виклик уряду.

Recommended