Зруйнований 4-й реактор на ЧАЕС: захист на 100 років

  • 8 years ago
26 квітня 1986 року о 1:23 ранку на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. В повітря здійнялася радіоактивна хмара.

У різних приміщеннях і на даху почалася пожежа. Суміш з розплавленого металу, піску, бетону і ядерного палива розтікалася під реакторними приміщеннями.

В результаті аварії також стався викид радіоактивних речовин в атмосферу (ізотопів урану, плутонію, йоду-13, цезію-134, цезію-137, стронцію-90).

Зупинити цей викид вдалося лише наприкінці травня 1986 року, мобілізувавши людей з усього СРСР, ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.

#ЦейДень 26.4.1986 – аварія на Чорнобильській АЕС. Злочинна спроба приховати її була одним з факторів краху СРСР. pic.twitter.com/DlNSknmQTP— History Ukraine (@History_Ukraine) April 26, 2016

Тодішній лідер СРСР Михаїл Горбачов публічно визнав факт ядерної катастрофи у телезверненні лише 14 травня.

30 років по тому. Аварія на Чорнобильській АЕС у цифрахhttps://t.co/mECsqkoOEW pic.twitter.com/1CSAFzfZ3p— Літописець (@ua_story) April 26, 2016

До листопада 1986 року над зруйнованим реактором з‘явилася ізоляційний об‘єкт Укриття, бетонний саркофаг. Його “життя” спочатку було розраховане на 20-30 років. Проте з часом він почав руйнуватися.

Після декількох років зволікань, в серпні 2010 року, французький консорціум Novarka розпочав будівництво нової арки – Укриття-2. Основна її функція полягає в обмеженні розповсюдження радіоактивних речовин, які знаходяться в об‘єкті Укриття.

Аварія на Чорнобильській АЕС – https://t.co/C7O3XRc8y0 #Chernobyl #Chernobyltour #Radioactivetour #chernobyltoday pic.twitter.com/7EJmDfcTsW— Chernobyl Today (@Chernobyl_Today) November 15, 2016

Арку, щоб потім насунути її над саркофагом, зводили на відстані 180 метрів від зруйнованого реактора. Це дало змогу суттєво знизити опромінення персоналу на будівництві.

Розповідає менеджер з безпеки і екології Novarka, Девід Дріскол:

“Це – безпечне укриття над 4-м реактором і повинно протриматися 100 років, щоб Україна мала змогу розібрати 4-й реактор і зробити це місце безпечним назавжди”.

Металевий каркас, завважки 25 тисяч тонн, є найбільшою мобільною спорудою в світі, зведеною на землі. Роботи з будівництва оцінюють приблизно в 2,1 млрд євро, фінансується воно за рахунок міжнародної спільноти, а витрати контролює Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР).

Recommended