Який паспорт варто мати після "Брекзиту"?

  • 8 years ago
Ставлення до поляків у Британії змінилося

Ми на King Street, у жвавому кварталі в центрі Лондона. Тут живуть чимало поляків. У крамниці “Polish Deli” сьогодні багато роботи: сюди привезли товар, імпортований прямо з Польщі.

За кілька днів після британського референдуму англійські екстремісти увірвалися в цю крамницю, вилаяли власників і вимагали, аби вони залишили країну. Від того часу поліція щоденно патрулює біля магазину, щоб Мірек та Ізабела могли почуватися у безпеці.

Поляки відкрили цю крамницю 2 роки тому. Сьогодні Ізабела має змінити цінники: “Брекзит” спричинив падіння фунта, тому піднялися ціни на мариновані огірки та інші товари, завезені з європейського материка. Але найбільше поляків непокоїть ставлення до них британців після референдуму.

Ізабела Плущок, власниця крамниці Polish Deli:

“Зараз нам не дуже приємно тут перебувати. Ми відчуваємо, що британці не хочуть нашої присутності. Це – дивна ситуація, і всі побоюються. Був такий парадоксальний випадок... В нас є деякі примхливі покупці, вони кажуть: “Ми хочемо залишити Європейський Союз, бо нам не подобається, що сюди їдуть усі ці мігранти і таке інше. Але кілька хвилин по тому вони кажуть: “В мене прибиральниця з Польщі, а в моїх дітей польська нянька”. То я собі міркую: “Якщо ви не хочете нас тут, хто тоді робитиме всю цю роботу для вас?” Давайте вже повернемось до здорового глузду!”

Після референдуму зросла кількість нападів на поляків. Ізабела не клопотатиме про отримання британського паспорта. Якщо ситуація погіршиться, вона планує перевезти свій бізнес до іншої європейської країни, або повернутися до Польщі.

Ганс фон дер Брельє, euronews:

“Це найсмачніші солоні огірки, які я будь-коли їв. Завезені прямо з Польщі. Цікаво, що робитимуть після “Брекзиту” всі ці 800 тисяч поляків, що живуть у Сполученому Королівстві? Спробую дізнатися”.

Коли Польща увійшла до Євросоюзу, британський уряд не запровадив жодного перехідного періоду для польських мігрантів. Ось чому від 2004 по 2015 рік кількість поляків у Британії зросла ввосьмеро.



Прямуємо в Льюїшем – змішаний квартал на південному сході Лондона. Тут ми зустрілися з Монікою Наврод, офіс-менеджером із півдня Польщі. Вона живе в Лондоні від 2005 року. Моніка вже вирішила: вона хоче мати британський паспорт і прагне отримати його досить швидко.

Як отримати громадянство? Моніка вчиться за підручником “Життя у Сполученому Королівстві” і відповідає на запитання на кшталт: “Що таке Біґ-Бен? Ім‘я персонажа з дитячої телепередачі чи вежа з годинником на британському парламенті?”

Жінка дещо втратила свій природний оптимізм після “Брекзиту”.

Моніка Ванда Наврод, жителька Лондона:

“Ситуація з “Брекзитом” мене трохи непокоїть через невизначеність майбутнього. Чи дозволять мені залишитися? В мене тут кредит на житло. Що з ним станеться? Чи змусять мене продати квартиру і повернутися назад? Я й справді не знаю...”

Невизначеність... Саме це слово було на вустах кожної людини, з якою ми зустрілися. Саме через не

Recommended