Пан Гі Мун: "Я завжди працюю з оптимізмом"

  • 10 years ago
Глобальні кризи, пов‘язані з війною, тероризмом, поширенням епідемій – все це не може не хвилювати лідерів країн, які беруть участь у сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку та у саміті з глобального потепління. Ці питання на порядку денному політиків. Багато з них я поставила Генеральному секретареві ООН Пан Гі Муну.

Ізабель Кумар, Euronews:

Дякую, що погодилися брати участь у цій програмі.

Пан Гі Мун: Із задоволенням відповім на Ваші запитання, вітаю Вас.

Euronews:
Події, які відбуваються сьогодні у світі , не можуть не шокувати. Але ООН зобов‘язана підтримувати мир та стабільність. Чи не має у Вас відчуття, що дедалі частіше ви втрачаєте контроль над станом речей?

Пан Гі Мун:
Насправді, ООН очолює боротьбу з цими викликами, протистоїть тероризму, діям так званої “Ісламської держави”, поширенню Еболи у Західній Африці. Крім цього, занепокоєння викликають події у Південному Судані, Центральноафриканській Республіці, Лівії, Сомалі. Здається, що ми живемо у світі з безкінечними кризами, але коли світ об‘єднується, ми можемо подолати будь-які проблеми. Дуже добре, що багато світових лідерів беруть участь у засіданнях Генеральної асамблеї ООН. У такий час вони мають продемонструвати вміння вести людей за собою. Їхня єдність надзвичайно важлива.

Euronews:
Ми звернулися до нашої глобальної аудиторії з проханням поставити Вам запитання та отримали сотні листів. Домінік Гора, наприклад, цікавиться, що Ви вважаєте найбільшою загрозою саме зараз?

Пан Гі Мун:
Ця Генеральна асамблея має розглянути три важливих проблеми. По-перше, як протистояти загрозі поширення ісламізму та тероризму “Ісламської держави”. Ми всі мусимо продемонструвати виключну єдність та солідарність у пошуках виходу з цієї кризи.

По-друге, глобальне потепління. Це одна з найважливіших проблем нашого часу. Людство має знайти спосіб збереження довкілля та зробити так, аби температура підвищувалася не більше, ніж на 2 градуси за Цельсієм. Інакше, якщо ми не будемо діяти, ми змушені будемо платити надто високу ціну за збереження планети.

І нарешті, епідемія Еболи у Західній Африці, від якої вже загинули понад 2 тисячі людей.

Ці три найважливіші кризи, які вимагають негайних дій, мобілізації ресурсів та політичної волі. Саме тому ми збираємось тут сьогодні.

Euronews:
Президент США Барак Обама сказав, що скористається сесією Генасамблеї ООН для того, аби розширити коаліцію проти “Ісламської держави”. Він сказав, цитую, що хоче принизити та повністю знищити це угруповання. Але чи можливо його ліквідувати?

Пан Гі Мун:
Нам потрібні скоординовані зусилля, щира підтримка та солідарність для того, аби подолати тероризм. А відтак, ми повинні мобілізувати всі ресурси. Я дуже високо оцінюю зусилля президента Обами,європейських лідерів, таких, як президент Франції, прем‘єр-міністр Великої Британії та прем‘єр-міністра Австралії, які підтвердили, що готові підтримати боротьбу з тероризмом. Багато інших країн також готові приєднатися. Інакше тероризм пошириться на весь світ.

Euronews:
Але чи готові Ви вести переговори з “Ісламською державою”? Ви – дипломат із дипломатів?

Пан Гі Мун:
Ви бачили дикі, жахливі злочини ісламістів, які призвели до страшних наслідків. Отже, ми спочатку маємо зупинити це. Вся міжнародна спільнота має продемонструвати єдність та довести, що готова протистояти терористичним злочинам.

Euronews:
Мабуть, не так просто виробити дієву стратегію по відношенню до такого угруповання, як “Ісламська держава”. Цікаво, як Ви ставитесь до військової операції в Іраку, яка розпочалася без мандату ООН?

Пан Гі Мун:
В принципі, це не лише військові дії, але багато інших заходів. Подивіться на іншу країну – Сирію, де протягом чотирьох років поступово створювалася кризова ситуація. Під час розвитку цієї сирійської трагедії з‘явилися умови, за яких тероризм пустив своє коріння. Все це свідчить, що лідери країн світу мають ближче спілкуватися з простими людьми, прислухатися до них, мають розуміти, чим вони живуть, знати їхні настрої. Вони мають знати, що турбує населення, які в нього проблеми, які сподівання.

Euronews:
Але чи підтримуєте Ви повітряні удари по Іраку, які здійснюють зокрема США та Франція?

Пан Гі Мун:
Я підтримав американську військову операцію в Іраку, тому що це було зроблено у відповідь на звернення уряду цієї країни. З цим я погодився. Знаєте, дуже важливо, аби провідні країни мали єдність у цьому питанні. Адже тероризм- то загроза для всього людства.

Euronews:
Але повернемось до Сирії. Що робити з Сирією? Стратегія міжнародної спільноти тут дуже незрозуміла. Міністра закордонних справ Росії Сєргєй Лавров твердить, я цитую, що Сирія та Іран – наші союзники у боротьбі з тероризмом. Він має рацію, чи не так?

Пан Гі Мун:
Дуже приємно бачити, що серед міжнародної спільноти зростає консенсус, що з тероризмом треба боротися...

Euronews:
Але чи не повинні Сирія та Іран грати більш активну роль?

Пан Гі Мун:
Країни – члени Ради Безпеки ООН – активно беруть участь у консультаціях

Recommended