Stowarzyszenie Wolnego Słowa: wieczór poświęcony przyjaźni polsko-węgierskiej, wydarzeniom i osobom łączącym oba narody - cz. 2, Polska i Węgry w XX-leciu międzywojennym i pod okupacją sowiecką

  • 12 years ago
Całość dostępna jest w Klubie TV ASME:
http://www.asme.pl/pl/register.shtml
Nagranie pochodzi z witryny ASME:
http://www.asme.pl/130019573692527.shtml

Stowarzyszenie Wolnego Słowa oraz Ambasada Republiki Węgierskiej w Polsce 15 lutego w siedzibie SWS w Warszawie zorganizowały wieczór poświęcony przyjaźni polsko-węgierskiej, wydarzeniom i osobom łączącym oba narody. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: Ákos Engelmayer, były ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1900 - 1995, Attila Szalai, radca Ambasady Węgier, dyrektor Instytutu Węgierskiego w Warszawie do roku 1995, Imre Molnár, radca polityczny Ambasady Węgierskiej w Polsce, Mirosław Chojecki, honorowy prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz o. Paweł Cebula, franciszkanin przez kilkanaście lat posługujący na Węgrzech. W trakcie spotkania odbyła się prezentacja książek Józsefa Antalla "Schronienie uchodźców", "Ułaskawiony na śmierć" (Rzecz o Jánosu Esterházym) Marii z Esterhazych Mycielskiej, "Węgierski łącznik" (o opozycji polsko-węgierskiej) Pawła Cebuli i Grzegorza Górnego.

O aktach wzajemnej pomocy węgiersko-polskiej i polsko-węgierskiej – państwowej i między osobami prywatnymi – w latach obu części wojny światowej, kiedy ustroje absolutne i totalitarne toczyły wojny na terenie naszych krajów, opowiadają Ákos Engelmayer oraz Attila Szalai. P. Attila przypomina czasy okupacji sowieckiej Polski i Węgier, kiedy swobodne przemieszczanie się i poruszanie się młodych ludzi było nadzorowane i często uniemożliwiane przez urzędników służb bezpieczeństwa kolaborujących z Sowietami miejscowych władz. W Wypowiedziach publiczności padają dodatkowe fakty z dziejów opozycji antykomunistycznej i jej związków z solidarnością polsko-węgierską.