Grunwald ożył na nowo: tysiące widzów przeniosło się w czasie do wielkiej bitwy z 1410 roku
Na polach Grunwaldu znów zabrzmiał szczęk oręża. Ponad 1200 rekonstruktorów z całego świata wzięło udział w 27. inscenizacji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Mimo deszczowej pogody widowisko przyciągnęło dziesiątki tysięcy miłośników historii.
CZYTAJ WIĘCEJ : http://pl.euronews.com/2025/07/15/bitwa-pod-grunwaldem-grunwald-ozyl-na-nowo-tysiace-widzow-przenioslo-sie-w-czasie
Zasubskrybuj nasz kanał.Euronews jest dostępny na Dailymotion w 12 językach
00:01Kilkadziesiąt tysięcy widzów przybyło na pola grunwaldzkie, by zobaczyć 27. edycję największej na świecie średniowiecznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.
00:10W historycznym widowisku upamiętniającym triumf wojsk polsko-litewskich nad Krzyżakami z 1410 roku uczestniczyło około 1200 rekonstruktorów, wśród nich Jan Stefaniak z Centrum Dawnych Sztuk Walk w Warszawie.
00:25Jestem oczywiście bardzo dumny z tego, że mogę brać udział w takiej bitwie. Uważam, że to bardzo ważne, żeby respektować i wspominać tradycję, szczególnie tak ważną dla historii Polski.
00:40Uczestnictwo w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem wymaga od rekonstruktorów odpowiedniego sprzętu i uzbrojenia, co wiąże się z kosztami związanymi z ich pozyskaniem i utrzymaniem.
00:50To jest moja własna zbroja. Na początku oczywiście można się starać wypożyczyć. Trochę trwa kompletowanie całej zbroi. Mi to zajęło ponad pół roku, myślę.
01:00I jeśli chodzi o koszty takiej zbroi, to będzie, myślę, że koło ponad 10 tysięcy samo zbroje.
01:07Rekonstrukcje bitwy pod Grunwaldem charakteryzują się historyczną precyzją i troską o autentyczność detali. Jak podkreśla nasz rozmówca, zbroja waży 25 kilogramów, a starcia na polu przypominają walki zbliżone do średniowiecznego boksu.
01:22To jest najprościej ujmując takie MMA w zbroi, czyli również właśnie sędziowie liczą punkty, ale też można przeciwnika znokautować.
01:32Bitwa pod Grunwaldem jest uważana przez historyków za największą w średniowieczu. Dla Polski i Litwy sukces w niej oznaczał powstrzymanie ekspansji państwa krzyżackiego.
01:42Dla Polski i Litwy sukces w niej oznaczał powstrzymanie ekspansji Cody.