3 years ago

Top News - 3 viktima në 24 orë/ 79 raste të reja, 115 të shtruar

Top Channel Albania
Top Channel Albania
Situata nga covid 19 në vendin tonë vazhdon të jetë e rënduar, ku sërish ministria e Shendetësisë raportoi për tre humbje jete përgjtë 24 orëve të fundit. Tashmë numri i viktimave nga koronaviorusi që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë ka shkuar në 157. i lartë vijion të tejë numri i të shtuarve edhe në dy spitalet covid 1 dhe covid 2, ku po trajtojhen 115 pacientë.
Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, një 56 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana me disa bashkëshoqëruese dhe një 90 vjeçar nga Elbasani. Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin ?Shefqet Ndroqi? po trajtohen 115 pacientë, 16 janë në terapi intensive, 5 prej të cilëve pacientë të intubuar. Në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Nderkaq raportohet se 69 është numri i qytetarëve të shëruar nga covid 19 gjatë 24 orëve, duke e cuar numrin e personave që kanë fituar mbi sëmundjen në 2952. Raste aktive me covid në vend janë 2167 shumica të vetëizolura në shtrëpi me shenjë të lehta, shifër që konsiderohet e lartë nga epskertët, në raport me numrin e përgjithshëm të popullsisë. ministria e shëndeteië ka bërë sëriosh thirrje për respektimin e rregullave bazike për t\u rajutur nga infektimi, mbajtaje m askës në ambientet e mbykllra me detyrsim, dhe ne rastte kur nuk ruhet dot distanca, si dhe ruajtja e higjienës personale dhe kolektive.


Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. ? Informohu i pari? , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/

Subscribe to "Top Channel" on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: http://bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: http://bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: http://bit.ly/2TJndeH
#Situata#TopChannel

Browse more videos

Browse more videos