Mutfaktan çıkıp boks, kick boks ve muay thai yapıyor - KASTAMONU

  • 6 yıl önce
- Boks antrenmanlarından detay - Rümeysa Ataş'ın konuşması - Milli boksörün antrenörü Orhan Çavdar'ın açıklaması - Yıldız Kız Boks Milli Takımı Sorumlu Antrenörü Ahmet Çınar'ın açıklaması KASTAMONU (AA) - ÖZGÜR ALANTOR - Lisede aşçılık eğitimi alan milli sporcu 16 yaşındaki Rümeysa Ataş, boks, kick boks ve muaythai dallarındaki başarısını olimpiyatlara taşımayı hedefliyor.Boks, kick boks ve muaythai spor dallarında çok sayıda madalyası bulunan 16 yaşındaki milli boksör Rümeysa Ataş, 3 spor dalında da dünya şampiyonu olduktan sonra olimpiyat şampiyonu olmayı hedefliyor.Yaklaşık 9 yıl önce boksla ilgilenmeye başlayan milli sporcu Rümeysa Ataş'ın bir süre sonra sporun birçok dalı yaşam biçimine dönüştü. Genç yaşına rağmen 3 dalda da mücadele veren Ataş, boks, kick boks ve muaythaide bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda başarılara imza attı.Geçtiğimiz hafta İtalya'da düzenlenen Dünya Kick Boks Şampiyonasında dünya üçüncüsü olan genç sporcu, ayağının tozuyla katıldığı Yıldız Bayan Boks Milli Takım kampının ardından gideceği Rusya'da, Avrupa Şampiyonu olmak istiyor.Rümeysa Ataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spor yapmayı çok sevdiğini söyledi.

Boksa yaklaşık 9 ay önce başladığını anlatan Ataş, "Lise öğrencisiyim. Aşçılık bölümünde okuyorum. Liseye ilk kaydımı çocuk gelişimi bölümüne yaptırmıştım. Yemek yapmayı sevdiğim için daha sonra aşçılık bölümüne geçtim. Bölümümü seviyorum. Bunun yanında spora tüm zamanımı ayırıyorum. Hemen hemen her gün antrenman yapıyorum. Hiç yorulmadan azimle çalışıyorum." dedi.
Bugüne kadar elde ettiği başarılar hakkında bilgi veren Rümeysa Ataş, şöyle devam etti:"Muaythaide 2015'te Türkiye üçüncüsü, 2016'da Türkiye ikincisi oldum. Boksta 2017 ve 2018 Türkiye şampiyonu oldum. Kick Boks'ta 2 kez Türkiye şampiyonu oldum. Geçen yıl Bulgaristan'da yapılan Yıldız Kızlar Boks Avrupa Şampiyonasında çeyrek finalde elendim. Bir hafta önce İtalya'da düzenlenen Kick Boks Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldum. Dünya şampiyonasının hemen ardından Kastamonu kampına katıldım. Rusya'da 8 - 17 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Avrupa şampiyonasında ülkemizi en iyi şekilde temsil edip bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum."Farklı spor dallarıyla uğraşmaktan mutlu olduğunu belirten Ataş, "Üç sporu birlikte yapmam normal yaşantıma engel olmuyor. Üç spora da kendimi ait hissediyorum ama boks daha ağır basıyor. üç spor dalında da dünya şampiyonu olup olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmek istiyorum." diye konuştu.
Milli boksörün antrenörü Orhan Çavdar ise 5 ayrı dalda antrenörlük yaptığını söyledi.

Boks ve kick boksta uzmanlaştığını belirten Çavdar, şunları dile getirdi:"İtalya'da düzenlenen Dünya Kick Boks Şampiyonasına katıldık. Bu şampiyonaya milli takım antrenörü olarak katıldım. Kendi sporcum olan Rümeysa dünya üçüncüsü olarak bu şampiyonada bizi gururlandırdı. Rümaysa dünya üçüncüsü olarak Yıldız Kızlar Boks Milli Takım kampına geldi. Şimdi hedefimiz Avrupa şampiyonu olması. İnşallah Avrupa Şampiyonu olarak dönüş yapar da çok kısa sürede iki şampiyonluk elde etmiş olur."Yıldız Kız Boks Milli Takımı Sorumlu Antrenörü Ahmet Çınar da, "Rümeysa kızımızı daha önce Avrupa şampiyonasına götürmüştük, şampiyonada ülkemiz adına müsabakalar kazanmıştı. O zaman madalya alması nasip olmamıştı. Kendisi ayağının tozuyla farklı bir kategori olan kick boks dünya şampiyonasından kampımıza geldi. Bu şampiyonada önemli başarılara imza atacağına inanıyorum." ifadesinde bulundu.

http://beyazgazete.com/video/webtv/spor-4/mutfaktan-cikip-boks-kick-boks-ve-muay-thai-yapiyor-kastamonu-604859.html

Önerilen