Az ENSZ BT kötelező érvényű határozata ellenére Izrael telepek építését engedélyezte Kelet-Jeruzsálemben

  • 7 years ago
Órákkal az amerikai elnök beiktatása után döntött a jeruzsálemi önkormányzat, hogy engedélyt ad 566 új lakás építésére az 1967-ben megszállt, Kelet-Jeruzsálemhez tartozó területekre.

Az időzítésnek azért van jelentősége, mert az Obama-kormány ellenezte azt, mondván hátráltatja a béke lehetőségét.

Tavaly decemberben az ENSZ biztonsági tanácsa nyilatkozatban ítélte el az újabb telepek építésének tervét.

A jeruzsálemi alpolgármester világosan beszélt: Mindenki azt kérte tőle, hogy várjon a döntéssel Trump beiktatásáig, addig a pillanatig, amíg ő lesz az elnök. Trump reményt adhat az izraelieknek, mondta Jeruzsálem alpolgármestere.

Hasonlóan világosan és egyértelműen foglalt állást a palesztin oldal is. Azt kérik az új amerikai elnöktől, hogy valljon színt, kinek az érdekeit védi, kinek az érdekeivel szemben.

Ahogy az egyik palesztin vezető mondta, a képzeletbeli labda Trump oldalán pattog, el kell döntenie, hogy ki mellé áll. Elfogadja-e az 1967-ben kialakult határokat és azzal egy terjeszkedő, fasiszta, rasszista államot támogat-e.

Kelet-Jeruzsálemet a nemzetközi közösség nem ismer el Izrael részének. December 23-án egy jogilag kötelező érvényű ENSZ Biztonsági Tanács-i határozat azt követelte Izraeltől, hogy “azonnal és teljes körűen vessen véget a telepépítéseknek a megszállt palesztin területeken, köztük Kelet-Jeruzsálemben”.

A határozat akkor egyértelműen az Obama-adminisztráció álláspontját tükrözte. Az Egyesült Államok – amely a BT állandó tagja és Izrael fontos szövetségese – e kérdéskörben 1979 óta először nem élt a vétójogával, hanem tartózkodott a szavazáson.

Recommended