Az érintettek nélkül tanácskoznak a közel-keleti békéről Párizsban

  • 7 years ago
A közel-keleti békéről tárgyalnak Európa vezető politikusai vasárnap Párizsban.

Az érintettek, Izrael és a Palesztin Nemzeti Hatóság, nem vesznek részt a találkozón, amely a vendéglátó francia elnök szerint is csak arra szolgál, hogy megerősítsék, a véres konfliktus megoldását két egyenrangú állam békés egymásmelletiségében látják.

A francia külügyminiszter beszédében úgy fogalmazott, hogy mindnyájuk felelőssége rábírni az izraeli és a palesztin vezetőket, hogy újból tárgyalóasztalhoz üljenek. Ez az egyetlen lehetőség arra, hogy a “két nemzet, két állam” koncepció megvalósulhasson, és végre békességet és biztonságot teremtsen a Közel-Keleten.

Nem használ a washingtoni váltás

Az évtizedek óta tartó béketárgyalások legutóbb 2014 tavaszán futottak zátonyra, és azóta a legfőbb közvetítőnek, a leköszönő amerikai külügyminiszternek sem sikerült rábírnia a feleket arra, hogy szóba álljanak egymással.

A perdöntő kérdés rendszerint az, hogy Izrael hajlandó-e visszavonulni 1967 előtti határai mögé. Az akkori hatnapos háborúban megszállt Ciszjordániát a palesztinok vissza akarják kapni, de erről Izrael hallani sem akar. Ez az ellentét jelenik meg a zsidók ciszjordániai betelepítése körül (telepbővítés, telepes politika) kialakult véres viszályban, amelyért a nemzetközi közösség egyértelműen Izraelt hibáztatja.

A konfliktus legutóbbi tárgya a megválasztott amerikai elnök bejelentése, hogy tudniillik amint beiktatják, áthelyezteti az izraeli amerikai nagykövetséget Tel-Avivból Jeruzsálembe. Abba a városba, amely fontos színhelye és egyben szimbóluma zsidók és palesztinok illetékességi vitájának.

“...elkeserítő és nagyon veszélyes…”

Az izraeli kormányfő szerint a párizsi tanácskozás nem tárgyilagos, hanem Izrael ellen hangolja a nemzetközi közvéleményt.

Megfigyelők arra emlékeztetnek, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának december végi, az izraeli telepbővítést elítélő határozata még a levegőben van.

A palesztin szakértő szerint a vasárnapi párizsi találkozó nagyon is biztató jele annak, hogy a nemzetközi közösség elkötelezett, mégpedig békítő szándékkal, a “két állam” megoldás mellett. Ez egy halvány reménysugár, hogy véget lehet vetni ennek az elkeserítő és nagyon veszélyes helyzetnek.

A palesztin elnök, Mahmúd Abbász a Vatikánban járt egy nappal korábban. Az ottani palesztin képviselet megnyitására érkezett, és a pápa is fogadta őt.

A Vatikán 2015 nyarán ismerte el államként Palesztinát.