Párizs, Brüsszel, Berlin, Nizza - az újfajta dzsihadista terror helyszínei

  • 7 years ago
A két évvel ezelőtti párizsi terrortámadásokra emlékeztek a francia fővárosban. 2015. január 7-én két dzsihadista tört be a Charlie Hebdo szatirikus lap szerkesztőségébe, ahol 12 embert öltek meg. A rendőrség hajtóvadászatot indított utánuk. Egy társuk másnap Montrouge-ban lelőtt egy rendőrt, majd január 9-én túszokat ejtett egy párizsi kóserboltban. A terrortámadásokban összesen 20-an haltak meg, köztük a három szélsőséges.

A történtek sokkolták az egész világot. A közösségi médiában megjelent a Je suis Charlie, vagyis a Charlie vagyok hashtag, mellyel bárki együttérzését fejezhette ki.

Néhány nappal a támadások után felvonulást tartottak Párizsban. Több millióan vettek részt rajta, köztük a világ vezető politikusai, akik egymásba karolva vonultak a francia főváros utcáin.

Az újfajta dzsihadista terror első állomása a brüsszeli zsidó múzeumnál történt lövöldözés volt 2014 májusában. Egy szélsőséges négy embert ölt meg. A támadást a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet vállalta magára.

A Charlie Hebdo-merénylet után Franciaország még magához sem tért, amikor 2015. november 13-án ismét sokkos állapotba került. Párizs több részén robbantottak és lövöldöztek dzsihadista terroristák. 130-an haltak meg.

Négy hónappal később a brüsszeli reptéren és a metróban robbantottak. 32-en vesztették életüket. A terror nyáron, a franciák nemzeti ünnepén, július 14-én Nizzában folytatódott, ahol a tömegbe hajtott egy kamion, csakúgy, mint karácsony előtt pár nappal Berlinben.

Mi lett azóta a Charlie Hebdóval?

A szatirikus lapot már nemcsak Franciaországban, hanem Németországban is meg lehet venni. Az első német nyelvű szám címlapján Angela Merkel kancellár és egy Volkswagen-dolgozó látható. Utóbbi azt mondja a politikusról, hogy új kipufogóval jó lesz még négy évig.

Az újság bevétele a megnövekedett érdeklődés és az állami támogatás miatt nőtt a korábbiakhoz képest. Ennek ellenére a két ismert túlélő, Luz és Patrick Pelloux is elhagyta már a lapot.

A karikaturista Luz rajzolta a tragédia utáni első címlapot, melyen a “Minden meg van bocsátva” felirat szerepelt. Egy héttel a merénylet után könnyeivel küszködve tartott sajtótájékoztatót.

Az elmúlt két évben sok minden változott Európában. A Charlie Hebdo stílusa azonban ugyanolyan maradt, mint volt 2015 januárja előtt.

Recommended