Jean-Claude Juncker: Nem akarok revansot venni az Egyesült Királyságon

  • 7 years ago
Mi lenne halálos csapás Európára? A brexit, a populizmus, a menekültválság vagy a nehéz gazdasági helyzet? Az Európai Unió a megalakulása óta az egyik legkritikusabb fázisában van. Közelednek a választások Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban és Németországban, ezek olyan kockázatok, amelyek veszélyeztethetik az Uniót.

A legjobb ember, aki válaszolhat a felmerülő kérdésekre, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.

- Két évvel ezelőtt, a mandátuma elején azt mondta, “az én Bizottságomé lesz az utolsó esély”. Ma mit gondol, mennyi esélye van az Európai Uniónak a túlélésre?

- De hát nem az Európai Unió léte forog kockán.

- Tényleg?

- Ön azt mondta, hogy a francia, a német választások veszélyeztetik Európa túlélését. Ez nem igaz. A francia és a német választások nem vetik fel az Európai Unió létezésének kérdését ezen országok választói számára. De azt valóban mondtam, ebben igaza van, hogy a Bizottság, amelyet én vezetek, az utolsó esély Bizottsága. Ezt arra értettem, hogy az Európai Unió az utolsó esély fázisába lépett, mert a szakadék az európai polgárok és az Unió politikája között napról napra egyre nagyobb lesz, és ezt akartam orvosolni.

- Pontosan. Gyakran éri kritika az intézmények vezetőit, hogy eltávolodtak az európai emberektől. Megkértük nézőinket, hogy küldjék el nekünk kérdéseiket erre az interjúra. Moussa Bourema kérdezte a következőt: Mi az Európai Unió leggyengébb láncszeme?

- A szeretet hiánya. Nem nagyon ismerjük a többieket, egymást. Mit tudnak például a lappok Szicíliáról? Mit tudnak a dél-olaszok Lengyelország mélységeiről? Semmit. Jobban kellene érdeklődnünk egymás iránt.

Életrajz: Jean-Claude Juncker


1974-ben csatlakozik a luxemburgi konzervatív Keresztényszociális Néppárthoz
Luxemburg miniszterelnöke 1995 és 2013 között
2014 óta az Európai Bizottság elnöke


A leghosszabb ideig vezette egy EU-tag kormányát, és az egyik legrégebben megválasztott vezető a világon



- Az Unió egy ilyen kritikus pillanatában ön elveszítheti az egyik legfontosabb szövetségesét. Martin Schulzra az Európai Parlament elnökére gondolok. Ez csapás az Ön számára, az egyik legrosszabb pillanat.

- Nem, én nem tulajdonítok Martin Schulz távozásának ekkora jelentőséget. De az igaz, hogy közösen jól ment a munka, ráadásul a versenytársam volt a Bizottság elnöki posztjáért. Ő volt a szocialisták élén, én a kereszténydemokraták élén. Nagyon jó munkakapcsolat alakult ki közöttünk. Mert soha az Európai Parlament és az Európai Bizottság történetében nem volt ennyire erős, intenzív a kapcsolat, mint az ő elnöksége alatt.

- De a távozása nem fogja önt meggyengíteni?

- Hát azért idáig nem mennék el. De az tény, hogy ez a fajta partnerség, ez hiányozni fog.

- Olyan érzésünk van, hogy az Európai Unió egyre inkább hasonlít egy kártyavárra. Néhány nap múlva elnökválasztás lesz Ausztriában. Lehet, hogy egy szélsőjobboldali jelölt nyeri a választásokat. Ilyen a második világháború óta nem történt. Ezt követ

Recommended